Jak vybrat autobaterii

Ať už budete autobaterii vybírat sami, nebo se spolehnete na radu mechanika, kritéria budou vždy stejná. Prvotní výběr je podmíněn typem automobilu, motoru a jeho obsahu. Na základě těchto údajů bude možné určit kapacitu a napětí baterie, rozmístění pólů, materiál desek či startovací proud. 

Rozměry baterie

Při výběru nové baterie bývá prvním hodnotícím kritériem její rozměr. Rozhodnete-li se pořídit stejnou baterii, kterou byl automobil napájen dosud, neměl by být v jejich rozměrech zásadní rozdíl. Pokud však hodláte zakoupit baterii s vyšší kapacitou, obvykle jsou větší také její rozměry. Nezapomeňte proto přeměřit prostor, do kterého budete baterii instalovat.

Kapacita a napětí baterie

Kapacita baterie je udávána v ampérhodinách (Ah), napětí se měří ve voltech (V). Běžná kapacita baterie pro benzinové motory se pohybuje okolo 63 Ah, u dieselových motorů vybíráme od 70 Ah výše. Napětí u většiny dnešních automobilů je 12 V. 

Startovací proud

Startovací proud je udáván v ampérech (A) a nejběžněji jsou používány baterie s hodnotou 510 A. Dieselové motory jsou na hodnotu startovacího proudu náročnější. Vyšší startovací proud je vyžadován u automobilů, které jsou vybaveny velkým množstvím elektronických prvků, jako je rádio, operační systém, palubní počítač, atd.

Polarita baterie

Až budete vybírat novou autobaterii, nezapomeňte na správné umístění pólů. Většina vozidel má umístěny přívodové kabely pro kladný (plusový) pól na pravé straně. Asijské automobilky však mnohdy používají obrácenou polaritu. Vzhledem k tomu, že přívodové kabely mají jen určitou délku, nelze s nimi příliš manipulovat. Prověřte si tedy před koupí baterie, kde jsou póly umístěny.

Materiál desek

Ve srovnávacích testech zcela jednoznačně vítězí baterie s hybridní konstrukcí desek oproti běžným deskám s příměsí antimonu. Hybridní konstrukce desek má významný vliv na vlastnosti a životnost baterie. Moderní baterie, za které navíc připlatíte pouze minimálně, mají o několik let delší životnost a výrazně lepší startovací schopnosti. 

Údržbovost baterií

V současné době existují tři druhy baterií dle kritéria údržby. U údržbových baterií je nutné kontrolovat hladinu elektrolytu v článcích. Při nízké hladině je nutné dolívat články destilovanou vodou. Některé částečně bezúdržbové baterie nevyžadují v době své životnosti kontrolu díky snížené spotřebě vody. Dolévací otvory jsou však funkční. Kompletně bezúdržbové baterie nemají dolévací otvory vůbec, jelikož se u nich údržba provádět nemusí. Doporučujeme zakoupení bezúdržbových baterií.